Dagen efter HBK – Västerås SK

Lite smått och gott efter matchen i går som slutade med förlust efter att matchen slutat 1-3.

I går var det den tionde gången som lagen mötte varandra i Halmstad. Sex gånger har det varit i Allsvenskan, tre gånger i Superettan och en gång i Svenska Cupen. HBK har vunnit tre matcher och förlorat fyra, medan det slutat lika vid tre tillfällen.


Även i den senaste matchen i Allsvenskan mot Västerås SK (2024) kom det en förlust i Magnus Haglunds sista match när det slutade 0-1 och HBK missat en straff i slutsekunderna.


Senast det blev 1-3 hemma mot VSK i Allsvenskan var i den första hemmamatchen som lagen möttes 1956.


På de senaste elva matcherna mot Västerås har HBK förlorat två.


Jämfört med förra allsvenska matchen mot Malmö FF hade Stuart Baxter ändrat på en spelare. Oliver Kapsimalis hade kommit in i stället för Marvin Illary.



Det lag som gick ut till line-upen i går hade tillsammans spelat 725 allsvenska matcher före gårdagen.


I gårdagens startelva låg ålderssnitt på 24,82 år. Som vanligt var Joel Allansson äldst i laget med sina 33 år och yngst var Ludvig Arvidsson på 18 år.


I och med att Ludvig Arvidsson och Oliver Kapsimalis var med från start så var en spelare som varit i Akademin med i startelvan för 786:e matchen i följd.


Det var småjubileum i går när det gäller allsvenska matcher. Hussein Carneil var med för tionde gången.


André Boman gjorde totalt sin 90:e allsvenska match om man räknar in matcherna han har spelat i Varbergs BoIS och IF Elfsborg.



När det gäller tävlingsmatcher för HBK var det en del jubileum i går. Pascal Gregor spelade sin match 40, Malte Persson match 30, Marvin Illary sin 20:e match och Hussein Carneil spelade tävlingsmatch nummer 10.


Det var fyra matcher sedan Oliver Kapsimalis spelade från start. Det var den 10 maj, borta mot Kalmar FF, var senaste gången som han spelade från start.


Joel Allansson spelade sin match 54:e match i följd i Allsvenskan.


Sex spelare har varit med i samtliga elva matcher i år: Joel Allansson, Erko Tõugjas, André Boman, Omar Faraj, Malte Persson och Rocco Ascone. De två förstnämnda har spelat samtliga minuter.


Stuart Baxter gjorde i går tre byten under matchen. Det betyder att snittet på byten i år är 3,82 per match.


Malte Persson är den som blivit inbytt i flest matcher i år och i går blev han det för nionde matchen i följd. Ludvig Arvidsson har gjort tvärt om och blivit utbytt  i nio raka matcher.


I går spelade HBK sin 1 480:e allsvenska match. På dessa har det blivit 502 vinster, 383 oavgjorda och 595 förluster.


2024 kom det 4 688 åskådare till Örjans vall för att se matchen mot VSK. I går kom det 6 003 och det betyder att publiksnittet efter sex hemmamatcher är 5 517. 2025 var det 5 706.


I går hade HBK 40 procent av bollinnehavet medan Västerås SK hade 60 procent.


Antal avslut på mål var 5-16. Hörnstatistiken i går var 3-8.


Det var Rami Kaib som sprang längst i går med 11 868 meter. Snabbast maxhasighet hade Hussein Carneil med 33,48 km/timmen.



Det blev 1-3 senast den 4 maj hemma mot Brommapojkarna.


Efter elva omgångar i fjor hade HBK tagit tio poäng. I år har de tagit sex poäng.


Detta var HBK:s sjätte hemmamatch för året och de har slutat med en vinst, två oavgjorda och tre förluster.


I går fick två varningar på Oliver Kapsimalis och Rami Kaib och det betyder att HBK fått 16 varningar. I riskzonen med två varningar och blir avstängd vid nästa gula kort är Aleksander Damnjanovic Nilsson, ErkoTõugjas och Otso Liimatta.


André Boman blev utvisad i går och det är den första utvisningen i Allsvenskan för HBK sedan augusti förra året då Rami Kaib fick rött kort borta mot Djurgårdens IF. Senaste gången HBK fick en spelare utvisad på hemmaplan när Gabriel Wallentin fick rött kort mot IFK Värnamo i maj förra året.



Hussein Carneil gjorde sitt andra mål för året när han gjorde mål i inledningen.


HBK har nu svarat för sex mål i år på Örjans vall.


Den 30 augusti 2025 fick HBK senast en straff emot sig och sen dess hade det spelats 18 matcher utan straff. Det var i bortamatchen mot Mjällby AIF och en sköts i mål av Elliot Stroud.


Tim Rönning har tidigare fått fem straffar emot sig. Han räddade en varsin i båda matcherna mot IFK Göteborg 2024, medan han året efter släppte in två mot Degerfors IF. Båda inslagna av Omar Faraj, nu i HBK. Igår blev det en ny straffräddning.


Stuart Baxter gjorde sin femte match i följd som HBK-tränare i den här sejouren. Han hade aldrig tidigare mött Västerås SK med HBK.


Det var första gången i år som Fredrik Klitte dömde HBK i Allsvenskan i går. Totalt har han dömt HBK vid 29 tillfällen, varav 13 i Allsvenskan. Senast han dömde HBK i Allsvenskan var i september förra året när Hammarby IF besegrades med 1-0 på Örjans vall.