Senast vann HBK hemma mot IFK Värnamo trots en tidig utvisning.
Tränare Johan Lindholm var nöjd med vinsten:
- En härlig vinst framför allt, det var en moralseger. Dels att få ta ledningen och när utvisningen kommer kan vi hantera den på det sättet vi gör och få göra fyra mål, det är fantastiskt.
Brommapojkarna tog också en härlig vinst senast mot Malmö FF på bortaplan.
- De gjorde en väldigt bra match mot Malmö och har varit bra hela säsongen. De hade en tuff start de två första matcherna, sen har de gjort det väldigt bra, anser Johan.
Vad är då Brommapojkarna duktiga på?
- De har framför allt väldigt skickliga spelare. Offensivt sett med Irandust, Timossi Andersson på högerkanten, Lind och Alladoh som är med och spelar central forward. De har kommit i gång på ett bra sätt, är vassa i kontringsspelet och i boxen.
Det kommer krävas en stor arbetsinsats om det ska bli några poäng hem från Grimsta IP.
- Framför allt måste vi ta med oss mycket av det uppoffrande försvarsspelet vi hade mot Värnamo och sen bygga vidare på ett anfallsspel där vi fortsatt kan hota motståndarna och göra flera mål, avslutar Johan Lindholm med att säga.