Största förlusterna

Fyra gånger har HBK förlorat med minst sju mål.

Den största förlusten kom 1943 när HBK föll mot Malmö FF med hela 0-12. Redan i sjätte minuten tog Malmö FF ledningen genom Arne Hjertsson. Efter 20 minuter blev Henry Nilsson skadad när han stötte emot en motståndare. Under tiden han fick en behandling vid sidan av planen ökade hemmalaget på till 0-2 av Arne Hjertsson.


Henry Nilsson kom tillbaka men linkade sen på högeryttern så Olle Göransson fick gå ner i plan.

Arne Hjertsson gjorde ytterligare på två mål före paus och Börje Tapper ett vilket innebar 0-5 i paus.


Efter paus rann siffrorna i väg och Malmö kunde vinna med 0-12. HBK avslutade matchen med nio spelare, varav en endast linkade runt, på plan efter att först debutanten Arne Andersson fått lämna in sedan även målvakten Ove Nilsson.

Den senare fick lämna plan när ca en minut återstod och då fick Jan Östlund ställa sig i målet men det blev inga fler mål.


I oktober 2007 hade HBK inför sista matchen chansen att ta ett brons. I stället blev det 0-9 borta mot Helsingborgs IF. Det tog en kvart innan ettan kom. Sen rullade det på och stod 0-4 i paus.


Hasse Mattisson, som blev inbytt i paus i sin sista allsvenska match, fick vara med om att det blev mål i ett och det hela slutade 0-9.


Två gånger har HBK förlorat med 0-7. 1944 mot Malmö FF, igen, och 1972 mot Hammarby IF, som tränades av Janne Holmberg som var i HBK året innan.