Höstens första match slutade med en viktig seger för Halmstads BK:s damer i jakten på nytt kontrakt i Division 1. Inför matchen mot Örby hade laget förstärkts rejält: två rutinerade nyförvärv, Zara Jönsson och Moa Karlsson, var klara, och dessutom fanns Nicolina Svensson återigen med i truppen efter att ha varit borta från spel sedan mars på grund av skada.
Fredagens möte med jumbokollegan Örby inleddes trevande. HBK hade svårt att få grepp om duellspelet och drabbades dessutom av några bolltapp som ledde till att gästerna skapade ett par hörnor och farliga lägen.
Men efter cirka 15 minuters spel tog hemmalaget över allt mer, och trycket mot Örbys mål började byggas upp. Flera chanser skapades – bland annat fick Nellie Bryneus ett bra läge efter en fin framspelning av Zara Jönsson, där avslutet strök tätt över ribban.
I den 35:e matchminuten kom det förlösande ledningsmålet. På en välslagen hörna från Nellie Granstam, som gjorde sin första start för säsongen, steg Sanna Karlsson högst och nickade in 1–0.
Precis innan paus utökade HBK sin ledning. En lång utspark från målvakten Felicia Grufman studsade hela vägen genom Örbys försvar, och Nellie Bryneus hann före målvakten och rullade säkert in 2–0.
Tränare Andreé sammanfattade första halvlek så här:
"En svag inledning på matchen där vi inte är riktigt med i duellspelet framförallt och hamnar lite snett i en del situationer med och utan boll, men vi reder ut det och spelar upp oss i resten av halvleken, leder den välförtjänt tycker jag efter två fina mål och vi har ju ett par bra chanser till."
Örby kom ut starkt i andra halvlek och försökte med hög press och längre bollar. HBK stod dock stadigt och visade god kontroll, både defensivt och offensivt. Med tiden började även passningsspelet sitta bättre och flera fina kombinationer skapades.
Efter en timmes spel var det dags för dubbla byten när Moa Karlsson ersatte Julia Annerhult och Nicolina Svensson kom in istället för Lovisa Brogren. Kort därefter var hemmalaget nära att punktera matchen, då ett skott träffade ribban.
Det psykologiskt viktiga 3–0-målet kom i den 77:e minuten. Efter ett samspel mellan Nico och Zara skapades en hörna. Nicolina slog den snabbt till Granstam, som levererade ett perfekt inlägg till Sanna Karlsson – som nickade in sitt andra mål för kvällen.
Under de sista 15 minuterna fortsatte HBK att dominera. Moa Karlsson prickade ribban och Zara Jönsson sköt i stolpen – och siffrorna kunde ha blivit ännu större.
Efter matchen summerade Andreé insatsen:
"Väldigt skön vinst såklart, många bra saker att ta med sig framåt och framförallt en självförtroende-boost inför hösten att starta såhär."
Han lyfte även fram lagets nya bredd och konkurrenssituation:
"Vi ser också idag vilken slagkraftig trupp vi har att tillgå just nu som vi inte varit i närheten av under mina 1,5 år här. Vi har en jättebra bänk idag där alla 5 som kommer in gör det bra. Då har vi ändå tre spelare sjuka och ytterligare tre utanför truppen, så det är en jäkla konkurrenssituation som uppstått och det gäller för tjejerna att ta varje träning att visa att man ska vara med i trupperna framåt – för det kommer göra oss som lag väldigt bra."
Matchfakta
Startelva Felicia Grufman - Ellen W. Bolmenius, Stina Theander, Tilde Duphorn (K), Nellie Granstam - Lovisa Brogren, Sanna Karlsson, Ebba Sandgren, Nellie Bryneus - Zara Jönsson, Julia Annerhult
Avbytare Michelle Schmidt, Anna Andersson, Malin Andersson, Ida Karlsson, Moa Karlsson, Nicolina Svensson, Olivia Pousette
Byten
60’ Moa Karlsson in – Julia Annerhult ut
60’ Nicolina Svensson in – Lovisa Brogren ut
71’ Olivia Pousette in – Ebba Sandgren ut
80’ Anna Andersson in – Nellie Granstam ut
80’ Ida Karlsson in – Nellie Bryneus ut
Mål
35’ Sanna Karlsson (hörna av Nellie Granstam)
44’ Nellie Bryneus (assist: Felicia Grufman)
77’ Sanna Karlsson (hörna av Nellie Granstam)
Nästa match:
Lördag 9/8, kl. 13:00 borta mot Helsingborg på Olympia.