Vi synar Myresjö/Vetlanda FK
Torsdagen den 21 augusti har HBK:s herrlag match i Svenska
cupen mot Myresjö/Vetlanda FK, som spelar i Div 3 Nordöstra Götaland. MVFK
ligger på 6:e plats i tabellen.
Vinnaren av matchen går vidare till nästa års gruppspel i Svenska cupen.
DETALJER
Vad Myresjö/Vetlanda FK – HBK
När Torsdag 21 augusti kl. 17.30
Var Myrvalla
Domare Vildan Gërxhaliu
TV-Sändning sportexpressen.se
Biljetter Vid entrén
KLUBBEN
Namn Myresjö/Vetlanda FK
Bildades 2013
Hemsida laget.se/MyresjoVetlandaFK-Senior
Tränare Gabriel Popanicic
Lagkapten Jonathan Bjerhag
MÅLGÖRARNA
Alex Virtamo 8 mål
Simon Klein 7 mål
KOMMENTAREN
Myresjö/Vetlanda FK mötte i söndags Nässjö FF i ett höglandsderby på bortaplan och vann med 3–2. Efter första halvlek ledde Myresjö/Vetlanda med 1–0 efter ett mål av Faik Smajic. Nässjö kvitterade till 1–1 i andra halvlek. I den 71:a minuten gör Simon Klein 2–1 till Myresjö/Vetlanda på en straff och när det är en kvart kvar av matchen gör inhopparen Leon Smakolli Johansson 3–1 till bortalaget. I slutet på matchen reducerar Nässjö till 3–2 men det blir inga fler mål. Det var Myresjö/Vetlandas första seger mot Nässjö FF på tre år.
Till Vetlanda-Posten säger MVFK:s nyförvärv Erik Johansson det här om matchen:
– Det finns ingen roligare match än ett derby mot Nässjö.
– Öppningen av matchen var väldigt svajig, men det är ofta så det är i sådana här matcher. Det är stark jobbat att vi ändå lyckades ta oss ur en sådan period.
MATCHFORM
17augusti Nässjö FF – Myresjö/Vetlanda FK 2 – 3
13 augusti Myresjö/Vetlanda FK – Husqvarna FF 3 – 4 (Kvartsfinal Toyota cup)
10 augusti Mjölby AIF FF – Myresjö/Vetlanda FK 4 – 0
2 augusti Myresjö/Vetlanda FK – Assyriska IK 4 – 3
1 juli Västboås GoIF – Myresjö/Vetlanda FK 0 – 2 (Svenska cupen)
22 juni Hemgårdarnas BK – Myresjö/Vetlanda 1 – 2
HISTORIA
Myresjö/Vetlanda FK bildades 2013 som ett gemensamt representationslag för Myresjö IF, Vetlanda FF och Bäckseda IF. Målet med sammanslagningen var att ta klivet upp i division 2. Hittills har det inte lyckats. Förra året kom laget på andra plats i division 3 Nordöstra Götaland och fick kvala till division 2. De förlorade kvalet mot Tidaholms GIF.
Lagets största framgång, sedan de bildades 2013, är att de kvalificerade sig till Svenska cupens gruppspel 2015 genom att besegra IFK Värnamo med 2–1 efter förlängning. I gruppspelet mötte de IFK Göteborg, FC Trollhättan och Ljungskile SK.
Myresjö IF har tidigare bland annat kommit på tredjeplats i gamla division 1 (motsvarar dagens Superettan) och även varit i semifinal 1991 i Svenska cupen.
Publikrekordet för Myrvalla är på 3 099 åskådare och är från 1988 när HBK mötte Myresjö IF i den sista omgången av division 1 Södra. HBK vann matchen med 4–0 och vann serien på bättre målskillnad än Mjällby AIF och gick upp i Allsvenskan.
HEMMASTATISTIK
Myresjö/Vetlanda FK har spelat sju hemmamatcher i div 3 Nordöstra Götaland och det har blivit fyra vinster och tre förluster. I den senaste hemmamatchen vann de mot Assyriska IK med 4–3. Målskyttar var Jonathan Bjerhag, Simon Klein, Alex Virtamo och Leon Smakolli.
SENASTE STARTELVAN
17 augusti mot Nässjö FF, borta - seger (3 – 2)
1 Erik Fransson, 2 Ossian Elgström, 6 Ludwig Liljedahl, 8 Jonathan Bjerhag (K), 9 Simon Klein, 10 Jakob Friberg, 11 Faik Smajic, 16 Måns Carlsson, 17 Alex Virtamo, 22 William Johansson, 36 Ted Granvik
VISSTE DU ATT …
…. Myresjö/Vetlanda FK är ett få lag i Sverige som fortfarande erbjuder ett tryckt matchprogram till varje hemmamatch. Det är 84-årige Sven-Gunnar Skirmark som gör programmen. För redaktör Johan Orrenius,på tidningen Offside, berättar Sven-Gunnar att han har gjort matchprogram sedan 1966 till varje hemmamatch på Myrvalla.
- Plus/minus något exemplar får jag det i alla fall till 726 program totalt, säger Sven-Gunnar.
Johan Orrenius skriver vidare i texten om Sven-Gunnar:
”När jag frågar varför han tycker matchprogrammet är så viktigt svarar Sven-Gunnar Skirmark att det »hör till upplevelsen« av att gå på fotboll. Myresjö/Vetlanda har ett stamprogram för varje säsong som trycks på tryckeri. Och så fyra unika sidor till varje match som Sven-Gunnar fyller, häftar och kopierar hemma i sitt hus. Hela rasket ingår sedan i entréavgiften.”
… Myresjö/Vetlanda nu i sommar har värvat mittfältaren Erik Johansson från Husqvarna FF.