IHär kommer lite noteringar efter gårdagens match mot Malmö FF.
								
	Det var 55:e gången som lagen möttes i Allsvenskan på Örjans vall. HBK har vunnit tio gånger och Malmö tjugosex, medan det nitton gånger blivit oavgjort.
	
	Det var första matchen från start för Rocco Ascone.
	
	Mot AIK den 6 juli var förra gången som HBK gjorde mål på Örjans vall. Efter det gick det 241 minuter innan det var dags igen. 
	
	I går sprang Joel Allansson längst med 11 588 meter. Den högsta maxhastigheten hade André Boman med 33,33 km/timmen.
	
	Förra året var publiksiffran 8 654. I går var den lite lägre; 8 518
	
	Yannick Agnero gjorde sin 30:e match i Allsvenskan i går.
	
	På hemmaplan har HBK spelat elva matcher. Fyra har vunnits, en har blivit oavgjord och sex förlorats.
	
	För nionde gången i år bytte HBK fyra spelare i går. Snittet på antal byten i år är 4,25 byten per match.
	
	Domare i matchen var Adi Aganovic. Det var sjätte gången han dömde HBK i Allsvenskan, varav fem på Örjans vall där det blivit tre vinster och två förluster.
	
	Det var tredje segern i följd för Malmö FF i match mellan lagen på Örjans vall.
	
	Senast HBK gjorde mål hemma mot MFF var 2013 och har nu mött skåningarna i sju raka matcher på Örjans vall utan att göra mål. 
	
	För tredje matchen i följd hade HBK spelare avstängda. I går var Gabriel Wallentin och Filip Schyberg avstängda. Det blir dock inga avstängningar till nästa match.
	
	I denna match hade HBK två egna spelare, Tim Erlandsson och Bleon Kurtulus, som var med från start och har nu spelat 765 matcher i rad med egna spelare i startelvan.
	
	Snittåldern i går på startelvan var 26,64 år. Hittills i år är snittet 25,66 år.
	
	Det var tredje gången som HBK förlorade med minst fyra mål hemma mot MFF. Senast var 2011 när det blev 1-5.