Alexander Ruud Tveter spelade under två säsonger i HBK. Under de första året i Superettan lyckades han väl men hade det tyngre under sitt andra år i Allsvenskan.
								
	Norsk anfallare som startade karriären i Langhus IK innan det blev spel i Follo FK. Det blev även två säsonger för Fredrikstad FK innan han var tillbaka i Follo 2013. 
	
	Inför 2016 valde han att göra en övergång till HBK och han svarade för inte mindre än 13 mål i Superettan, bl.a. gjorde han 1-0 målet på hemmaplan inte mindre än sju gånger.
	
	I Allsvenskan gick det tyngre för norrmannen som svarade endast för ett mål, kvitteringen i andra omgången borta mot Jönköpings Södra IF. 
	
	På hösten var han oftast placerad på avbytarbänken och efter säsongen lämnade han HBK. Det blev fortsatt spel i norska Sarpsborg 08. Han hade dock svårt att ta en plats och var hösten 2018 utlånad till Stömmen IF.
	
	Gjorde senare en säsong i Sarpsborg 08 innan han gick till Sandefjord i högsta ligan för vilka han i år gjorde fyra mål och var med att rädda dem kvar.
	
	
	
	ALEXANDER RUUD TVETER
	Född 7 mars 1991. 
	Från Follo FK 2016, till Sarpsborg 08 2018. 
	Allsvenska matcher/mål: 24/1. 
	Kvalmatcher/mål: 2/0. 
	Superettanmatcher/mål: 29/13. 
	Landskamper: 2 U för Norge.