NY SKO- OCH DRÄKTLEVERANTÖR
Halmstads Bollklubb har tecknat ett samarbetsavtal med PUMA och INTERSPORT i Halmstad. PUMA blir "Officiell Materialleverantör" till HBK vilket innebär att skor, textil samt accessoarer kommer vara av varumärket PUMA. Bland annat lanserar PUMA sin nya POWER-serie på HBK under våren 2010. INTERSPORT i Halmstad kommer att svara för en fortsatt hög service till Bollklubben.
- Vi ser fram emot att under de kommande åren samarbeta med och förknippas med PUMA. Samtidigt stärker vi vår redan goda relation med INTERSPORT ännu mer, säger klubbdirektör Mikael Kaller.
- HBK är Hallands bästa fotbollslag och Halmstads starkaste varumärke och ett fortsatt samarbete med dem understryker tydligt INTERSPORT´s ställning som ledande leverantör till landets fotbollsklubbar menar butiksägare Lars Palmgren, INTERSPORT.
Den första konkreta delen av samarbetet är att ta fram ett nytt matchställ till den allsvenska säsongen 2010. Något som supportrar givetvis kommer kunna ta del av i klubbens egna försäljningsställen samt hos återförsäljaren INTERSPORT Halmstad. PUMA´s position i Allsvenskan blir ännu mer dominerande genom detta. Sedan tidigare har PUMA avtal med fem allsvenska klubbar. Som den ledande fotbollsklubben i Halland blir HBK en strategiskt viktig partner för PUMA.
- HBK är en klubb med ett mycket gott varumärke och som går en mycket spännande framtid till mötes. Detta är en resa som vi med glädje tar del av. Vi är stolta över att få förtroendet att tillhandahålla våra produkter till ytterligare en allsvensk klubb, säger PUMAs marknadschef Rickard Kull.
Publicerades 2009-12-04, kl. 12:40
Nyheter
2010-07-29
Nästa hemmamatch är mot Elfsborg
En intressant match väntar på Örjans vall söndagen den 8 augusti
2010-07-29
Nu har Laxacupen startat
Klockan 12.00 startades matcher på Sannarps samtliga fotbollsplan...
-
Eftersnack: HBK-IFK Göteborg 1-0 Robin Malmkvist och målskytten Mikael Rosén gästade HBK TV efter vinsten på Örjans vall. -
Studio HBK: juli 2010 Detta avsnitt handlar om Laxacupen, bakom kulisserna vid bortamatch, biljetter i centrala Halmstad m.m. -
"Revansch, revansch, revansch..." Det är allt tvåmålskytten mot Fulham tänker på. Joe Sise blickar fram emot söndagens match. -
Fulham fick slita hårt mot HBK Fulham-försvararen Aaron Hughes uppskattade att spela mot Halmstads BK på Örjans vall. -
Trailer: Studio HBK juli 2010 Studio HBK är tillbaka i Halmstads lokal-tv och förstås även här på hbk.se. Trailer för kommande program.